Celodenní workshop: Těhotenství-Porod-Mateřství, vznikl spojením několika oborů provázející ženu tímto křehkým obdobím, plným změn.
V první části workshopu si budoucí maminky vyslechnout témata o přípravě k porodu pohledem fyzioterapie, o významu porodní asistentky/duly u porodu, nebude chybět téma porodního přání a porodních pozic, jejich benefity a naopak nevýhody. V odpoledních hodinách přijde na řadu praktická ukázka manipulace s novorozencem a posledním tématem dne bude kojení a vše, co by o něm žena měla vědět. Závěr dne bud patřit lekci těhotenské jógy, kde se ženy příjemně protáhnou a napojí na svá miminka.
Přednášející/lektoři a jejich témata
Lucie Fickerová (fyzioterapeut v oblasti těhotenství a urogynekologie)
- Hlavním tématem přednášky bude biomechanika pánve, resp. pohyby pánve během I. a II. doby porodní. Na modelu si ukážeme jak tyto pohyby vypadají a jak je můžeme fyziologicky ovlivnit už v těhotenství? Které aktivity jsou naopak v těhotenství nevhodné a mohou tak přispět k bolestem zad či kloubů, decentrované děloze a možnému nepostupujícímu porodu? Je sezení v těhotenství vhodné a jak celkově může ovlivnit porod? Závěr přednášky bude patřit péči o jizvy (císařský řez, nástřih).
Anna Fančovičová (komunitní porodní asistentka)
- V bloku přednášek s porodní asistentkou se zaměříme na to, jak kontinuální podpora porodní asistentky nebo duly může pozitivně ovlivnit porodní zkušenost. Probereme role a kompetence porodní asistentky i duly a jejich přínosy během porodu. Součástí přednášky bude také rozbor porodního přání – co by mělo zahrnovat a jak může pomoci při komunikaci s porodním personálem. Blok uzavřeme tématem porodu do vody, kde se dozvíte, komu je tento způsob doporučen, jaké jsou jeho výhody, možné kontraindikace a vhodné polohy.
Klára Čecháková (fyzioterapeut v oblasti pediatrie)
- Povíme si, na co se u malých miminek zaměřit při péči o ně z pohledu psychomotorického vývoje, čeho si všímat, co hlídat. Ukážeme si, jak můžeme přizpůsobit naši manipulaci s miminkem tomu, co v těchto prvních týdnech života potřebuje nejvíce. Povíme si o polohování miminka, nošení, koupání, krmení z lahve a kojení, o vlivu vývoje smyslů a o tom jakým způsobem probíhá dosahování motorických milníků ve vývoji. Odpovíme si na otázky proč bychom to takto měli nebo neměli dělat, co to přináší miminku a co nám. Vaše otázky jsou důležité, chcete svému miminku poskytnout tu nejlepší péči. Budeme se tak teoreticky i prakticky věnovat i vašim otázkám.
Jana Dudová (dula)
- Proč a jak se připravit na kojení už v těhotenství a jde to vůbec? Jak moc je příprava na kojení důležitá (aneb kojení je přece přirozené a mělo by jít samo, tak proč mi to nejde?). Omyly a mýty o kojení (aneb půjde mi kojit, když mám vpáčené bradavky?). Jak podpořit tvorbu mateřského mléka a vyhnout se komplikacím u kojení (aneb proč nekupovat kojeneckou lahvičku). Jak poznám, že je něco špatně a kdy je vhodné vyhledat pomoc laktační poradkyně (aneb nejste na to sama!).
Kristýna Černá (lektor těhotenské jógy)
Zaujal vás program workshopu? Zaregistrujte se a přijďte si společně s námi užít den nabitý informacemi a praxí. Provázet vás budou zkušení odborníci svých oborů.
TERMÍN: neděle 24. listopadu od 8:30 do 18:00 (program jednotlivých přednášek vám bude zaslán společně s dalšími informacemi do e-mailu)
CENA: 2 100 Kč (v ceně je občerstvení, nezahrnuje oběd)
KAPACITA: 10 žen (5/10)
+420 604 793 255
friendlyfyzio@seznam.cz
FriendlyFyzio
Zednická 1109/2
Ostrava-Poruba
IČ: 06816967