Péče o těhotné a po porodu

Ženy jsou během těhotenství i po něm vystaveny citelným změnám, které negativně působí na držení těla, ale také na funkci pánevního dna.

Těhotenství

Období těhotenství rozdělujeme do tří trimestrů. V tom prvním žena nepociťuje výraznější fyzické změny. Mohou se měnit chutě k jídlu, vnímání pachů a dominuje častější únava. Postupem času, kdy se plod v těle ženy zvětšuje, začínají problémy s bolestmi páteře, přední části plosky nohou, ženy často pálí žáha a v neposlední řadě je vyvíjen velký tlak na pánevní dno, který způsobuje potíže s častějším močením a únikem moči. Kondice ženy postupně slábne, dolní končetiny natékají a dříve běžné aktivity se stávají náročnější.

Období šestinedělí a po něm

Následky porodu císařským řezem a přirozenou cestou se liší. U žen, které rodily císařským řezem, je důležitá péče o jizvu. Ženy rodící přirozenou cestou častěji trpí únikem moči, poraněním svalů pánevního dna a problémy v sexu. Poporodní fyzioterapie se zaměřuje na podporu zavinování dělohy, terapii pánevního dna, správné pohybové stereotypy a rovněž se věnuje pozornost rozestupu břišní stěny či diastázy.

V období šestinedělí by ženy neměly provádět žádné silové aktivity spojené s cíleným hubnutím a posilováním břišních svalů. Důležité je, naučit se, jak správně manipulovat s miminkem, jak se posadit či položit ke kojení, tak, aby bolesti páteře byly co nejmenší. Rovněž je důležité neprohlubovat špatnými pohybovými stereotypy rozestup či diastázu břišních svalů.

V období po šestinedělí se zaměřujeme na terapii rozestupu či diastázy stěny břišní, oblast páteře a důležitá je rovněž funkčnost pánevního dna. Cvičení je individuální a je voleno dle aktuálního zdravotního stavu a kondice ženy.

Milé maminky, není pravidlem, že po porodu musíte trpět únikem moči či stolice. Správně zvolená fyzioterapie a její dávkování ať už během těhotenství nebo po něm vám pomůže vrátit se zpět do běžného života, tak neváhejte a přijďte pro sebe něco udělat.

POHODOVÁ UVOLNĚNÁ MAMINKA  =  POHODOVÉ A RELAXOVANÉ MIMINKO

Chci se objednat

Kontakt

Mgr. Lucie Antošíková

+420 604 793 255
lucie.antosikova@post.cz

Adresa

FriendlyFyzio
Nákupní centrum Bohemia (2. patro)
Sokolovská 47, Ostrava-Poruba

IČ: 06816967